מכתב אישי לכתבת אושרת קוטלר

אשרת קוטלר אמרה: "שולחים את הילדים לצבא, לשטחים ומקבלים אותם 'חיות אדם'. זו התוצאה של הכיבוש". יש המסכימים עם אושרת קוטלר, ואלה לרוב יהיו חלק מהשמאל הקיצוני של המפה הפוליטית, לאור האמירה הנ"ל שממנה מסיקים שהיא מתנגדת לשליטה של ישראל בשטחים, וכן לאור התיאור הקיצוני של החיילים כ'חיות אדם'. אני כלל לא מסכימה עם דבריה וזאת ממספר סיבות אשר אציג בפניכם:
ראשית, אושרת קוטלר בדבריה כפי שנאמרו בטלוויזיה עשתה הכללה, כאשר היא הביעה ביקורת קשה שממנה ניתן היה להשליך על כלל החיילים המשרתים בשירות חובה ובשירות מילואים. היא לא ציינה במפורש את חמשת הנאשמים מגדוד "נצח יהודה" אליהם באמת התכוונה, כפי שטענה בנפרד מאוחר יותר. שנית, גם אם דבריה כוונו למספר חיילים הנאשמים בהתעללות באב ובבן הפלסטינים, דבריה השליכו על הגדוד "נצח יהודה" כולו. שלישית, גם אם כוונתה הייתה אך ורק לנאשמים מגדוד "נצח יהודה", בדבריה היא שפטה את אותם החיילים, בלי להציג את גרסתם להתנהגותם הלא מקובלת ומה היה הרקע שקדם למעשים הללו, הנפשי והנסיבתי.
אנחנו מדינה דמוקרטית ועיתונאים רשאים להביע דעות, אבל כאשר הביקורת היא על חיילי צה"ל, על המבקר להיות זהיר מאוד בדבריו, שהרי כמעט לכל משפחה יש חייל בצבא, שירת בצבא בעבר או ישרת בעתיד. הביקורת יכולה לפגוע מאוד בחיילים המשרתים ובני משפחתם, וכן במשפחות חללי צה"ל שאיבדו את היקר מכל למען טובת הכלל. הביקורת צריכה להיעשות בצורה מתחשבת ומתונה ולא לחרוץ את גורלם של החיילים הנאשמים או להשליך מהתנהגותם על כלל חיילי צה"ל. חשוב לזכור שבכל צבא נעשות שגיאות. צה"ל מצוי כל העת במלחמה ויחסית למצב מסובך זה של לחימה בשטח צפוף, שכולל בתוכו טרוריסטים בסמיכות לאזרחים, עד היום התרחשו אירועים בודדים ביותר שבהם חיילים לא התנהגו כמצופה מהם. כאשר זה קורה המערכת הצבאית יודעת לטפל בהם ולהעניש אותם במידת הצורך על ידי בית דין צבאי.

עבורי צה"ל הוא סמל מדינת ישראל. צה"ל הוא צבא העם וכור ההיתוך של החברה הישראלית. צה"ל הוא מה שמאפשר לנו להתקיים כמדינה קטנה מוקפת אויבים. צה"ל בעיני הוא צבא חזק ומוסרי, אחד הצבאות החזקים והמוסריים ביותר בעולם. מוסריות של הצבא נמדדת כל הזמן והחיילים נמצאים כל העת תחת ביקורת של המערכת. זהו צבא שיבטל פעולה חשובה אם יסתבר כי ישנו סיכוי לפגיעה בבני אדם חפים מפשע, צבא שיתריע לפני פעולה כדי שהאזרחים החפים מפשע ידאגו להתפנות בזמן, צבא שבמקרה של פגיעה באזרחים חפים מפשע ידאג לפנות אותם על מנת להעניק עזרה רפואית מצילת חיים.

פרוייקט "צוערים צעירים" מכין אותנו בין היתר גם לגיוס לצה"ל. ההרצאות מפי מרצים שונים, הדיונים שנערכים בקבוצות, הטיולים והסיורים, כל אלה מספקים לנו ידע כללי על ההיסטוריה של המדינה, הקונפליקט הישראלי-פלסטיני, הכרה של גבולות המדינה, כלים להתמודד עם ארגונים עויינים לישראל, ועוד. כחיילים הידע ייתן לנו משמעות גדולה יותר לתפקיד, יספק יכולת התמודדות בהסברה, יגביר את הביטחון העצמי והגאווה לשרת.

מאת: הילי סגל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s